Drive Against Malaria

highlight

Verspreiding muskietennetten Bamukong werpt vruchten af

Bamukong, een klein dorp in het Zuidwesten van Kameroen. Hier wonen ruim 3000 mensen, waarvan 1191 kinderen onder de 5 jaar. Omdat het omringd is door rivieren is dit dorp alleen bereikbaar per 4WD en kano. Toen Drive Against Malaria hier voor het eerst kwam waren er slechts 6 netten in het hele dorp te vinden. De netten waren niet geïmpregneerd en zelf gemaakt. Het aantal besmettingen per jaar was twee tot drie keer per persoon. Een ernstige situatie.

. .

Inmiddels zijn er 397 families beschermd en is in 2009-2010 het aantal malaria infecties per jaar gereduceerd tot slechts 3 geregistreerde malaria infecties in het dorp. Naast het drie keer per jaar monitoren heeft Drive Against Malaria hier ook haar eigen team gestationeerd. Danielle en Grace zijn hier druk met het bestrijden van malaria.

. .

Grace: “Tijdens de eerste verkennende missie van Drive Against Malaria in 2009 werden we hier geconfronteerd met een aanzienlijke stijging van het aantal malaria gevallen. We zijn hier omringd door bananenplantages. Deze plantages in combinatie met regenval vormen een uitstekende broedplaats voor de muskiet. We hebben het gehele jaar door malaria. Elk jaar nemen we seizoenspieken van malaria waar, maar toen lagen de ziektecijfers veel hoger dan in andere jaren. Gelukkig hebben we hier niet te maken met een bijkomstig probleem: ondervoeding. We kunnen voorzien in onze eigen voeding.”

Verpleegster Danielle: “We hebben tijdens het eerste bezoek van Drive Against Malaria de bewoners getest op malaria. Maar liefst 80% bleek besmet. Die zijn meteen behandeld met een malaria combinatie therapie waarna de patiënt binnen 3 dagen volledig is genezen. Door de middelen die DAM beschikbaar heeft gesteld zijn we nu eindelijk in staat om een eventuele toename van het aantal malaria patiënten te voorkomen. Bamukong is een zeer afgelegen dorp. De bewoners zijn alleen te bereiken met een 4X4 en daarna per kano. Als Drive Against Malaria hier niet komt, komt er niemand.”

.

Kinderen
Ondanks dat malaria relatief eenvoudig te behandelen is, blijft de ziekte toch de grootste doodsoorzaak van kinderen en wordt ze het vaakst gediagnosticeerd in Afrikaanse landen. Elke dertig seconden sterft een kind aan malaria, 90% daarvan in Subsaharisch Afrika. Volgens de WHO sterft meer dan één op vijf kinderen (20%) in Afrika aan de gevolgen van malaria.

.


Strijd
Drive Against Malaria voert al jaren strijd tegen malaria in een aantal Subsaharische landen. De verspreiding van geïmpregneerde muskietennetten staat bovenaan de prioriteitenlijst. Evenals het verstrekken van tests, het beschikbaar stellen van geneesmiddelen en ervoor zorgen dat deze geneesmiddelen ook daadwerkelijk bij de patiënt terechtkomen. Daarnaast zijn nieuwe hulpmiddelen en strategieën van levensbelang. Denk hierbij aan de combinatietherapie op basis van artemisinine (ACT), preventieve behandeling voor zwangere vrouwen en het geven van voorlichting aan de lokale bevolking. Ook worden malaria-educatie en trainingsprogramma’s ontwikkeld over effectieve en duurzame bestrijding.

.